A ház körül egyes helyeken éjszaka is szükségünk van fényre, például a kerti utakon, lépcsőkön, teraszon vagy a bejáratok közelében. Kertünkbe olyan világítási megoldásokat érdemes választanunk, amelyek segítségével automatikusan lekapcsolódnak a lámpák, amikor egyébként nincs rájuk szükség. Az alábbi néhány javaslattal úgy takaríthatunk meg áramot és pénzt, hogy közben megvédjük a minket körülvevő élővilágot is.
1. Mozgás- és jelenlétérzékelők
A mozgásérzékelők vagy jelenlétérzékelők automatikusan felkapcsolják a lámpát, ha valaki közeledik az érzékelési területen, majd automatikusan lekapcsolják. Ez egyben csökkenti az áramfogyasztást és növeli a lakók biztonságát, hiszen a botlásveszély és a villanykapcsolók bosszantó babrálása a sötétben már nem jelent problémát. Ügyelnünk kell azonban a megfelelő beállításra, hogy minden kóbor macska számára azért ne biztosítsanak ünnepi díszkivilágítást.
2. Fényerő-érzékelők
A fényerő-érzékelők szintén fontos elemei az energiatakarékos világításnak, esetükben világításvezérlés aktiválja és biztosítja az aktuális fényigénynek és időjárási viszonyoknak megfelelő világítást.
3. Ne legyen felfelé irányuló fény
A fénykibocsátás megzavarja a növény- és állatvilágot, ezért kerülnünk kell a felfelé irányuló fényt – különösen, ha csak dekoratív funkciója van.
4. Kevés kék fényforrás
Az intenzív ultraibolya világítás különösen erősen vonzza a rovarokat. Zümmögnek és keringenek a fényforrás körül, ezzel sok energiát veszítve, amely az élelem és a társak felkutatásához szükséges. A meleg fény kíméli a vadon élő állatokat.
Természetesen az is fontos, hogy kültéri világításunk mindig időjárásálló legyen: eső, hó és szennyeződés nem károsíthatja a lámpákat. Védettségi osztályuk alapján állapítható meg, hogy mennyire időjárásállóak: kültéri használathoz legalább IP 44-es besorolású termékeket válasszunk.
2023. szeptember 15.