Otthonunk védelme mindannyiunk számára fontos, hiszen ez az a hely, ahol minden „kincsünk” megtalálható: értékeink, szeretett bútoraink, pótolhatatlan emléktárgyaink, fotóink, videóink. Mindenképp érdemes megalapoznunk biztonságát néhány jól bevált eszközzel, módszerrel.
Felmérések szerint egy betörő átlagosan maximum 5 percig kockáztatja a lebukást. Ha olyan védelmi rendszert lát, ami ennél hosszabb ideig feltartóztatja, inkább továbbáll.
A családi házak esetében legveszélyeztetettebb helyek a nyílászárók. A tolvajok a közhiedelemmel ellentétben nem a bejárati ajtón keresztül próbálkoznak, inkább az ablakokat és a teraszajtókat részesítik előnyben. Fontos, hogy mindegyik védett legyen. Attól függően, hogy a nyílászárók milyen mértékben és milyen módszerek ellen nyújtanak védelmet, úgynevezett RC (Resistance Class, magyarul ellenállási osztály) kategóriákba soroljuk őket. Az RC 1 N leginkább a vandalizmus ellen nyújt védelmet, míg az RC 2 N már ellenáll az olyan egyszerű szerszámoknak, mint a csavarhúzó, a fogó vagy akár az ék. Az RC 2 osztályú nyílászárók már komolyabb védelemmel, betörésbiztos üveggel vannak ellátva.
A riasztórendszerek a betörésvédelemre és a tűzkárok megelőzésére is kínálnak megoldásokat. Ezek a berendezések beszerezhetők az olcsó változatoktól kezdve egészen a kifinomult rendszerekig, és kiegészíthetők távfelügyelettel is.
Az okos megoldások – mint a SmartKey (rádiós ajtózár-meghajtású ajtónyitó) és a SmartHome rendszerek – amellett, hogy otthonunk komfortfokozatát növelik, nagy szerepet játszanak a biztonságban is.
Bárhol is vagyunk, lakásunkat megfigyelhetjük okostelefonunkon keresztül. A rendszer különböző elemei, mint az időzítővel működő árnyékolók, mozgásérzékelők, megfigyelőrendszerek vagy szenzorok programozhatók, kommunikálnak egymással és távvezérelhetők. Alkonyatkor automatikusan le lehet engedni a redőnyöket és aktiválni lehet a mozgásérzékelőket. Ha valaki becsönget, mobilon rögtön látni fogjuk, ki áll az ajtó előtt, illetve értesítést kapunk, ha kinyitnak egy ablakot. A kontrollált helyzet biztonságot ad számunkra a négy fal között, akár otthon tartózkodunk, akár nem.
A legtöbb megoldás utólag is beszerelhető, így akkor is érdemes elgondolkodnunk az újításokon, ha otthonunk megépítésekor erre nem fektettünk hangsúlyt.
Végezetül néhány egyszerű tipp, amivel csökkenthetjük egy esetleges betörés esélyét:
- A leengedett redőnyök és a zárt kültéri zsaluziák képezik az első akadályokat a betörők számára, hiszen nem lehet belátni a lakásba, illetve az sem látszik, hogy otthon tartózkodik-e valaki. Lássuk el a redőnyöket feltolás elleni védelemmel.
- Nézzünk körül a kertben, nincs-e olyan tárgy az ablakok közelében, amely esetleg segítséget nyújthat a hívatlan vendégek bejutásához (létra, szerszámok, kerti bútorok).
- Szereltessünk fel biztonsági világítást a kertben, mozgásérzékelő lámpákat.
- A kerti tároló, garázs ajtaját ne hagyjuk nyitva.
- Ne hagyjunk a lakásban nagy értékű készpénzt, ékszereket, hacsak nincs otthon széf, ahol biztonságban lehetnek.
- Érdemes beszerezni néhány időzítő kapcsolót, tv-szimulátort.
- Ha a lakók segítik egymást, figyelik, ha idegen jár a környéken, szintén sokat tehetnek a bűnmegelőzésért.
2023. július 28.