Az ideális terasz mindannyiunk számára mást jelent lehetőségeinktől és igényeinktől függően. Ami biztos, hogy egy jól eltalált terasz több funkciót is be tud tölteni: egyrészt közösségi tér, másrészt a nappali vagy akár a háló egyfajta meghosszabbításaként életterünk kiterjesztése.
Kialakítása vagy felújítása előtt az alábbi kérdéseket érdemes átgondolnunk:
- Hogyan szeretnénk használni a teraszt? – csak jó időben, vagy épp teraszmániások vagyunk, esetleg általa extra helyiséggel bővítenénk az otthonunkat
- Mely területeknek kell a legtöbb helyet biztosítani? – ülősarok, medence, magaságyások, kerti konyha vagy iroda (a home office elterjedésével egyre gyakrabban funkcionál a terasz munkahelyként is)
- Milyen a terasz tájolása? – ennek függvényében szükséges gondoskodni a napvédelemről, a csapadék- és szélvédelemről, valamint a belátásgátlásról
Alacsonyabb költségvetésből a polikarbonát fedés a legegyszerűbb megoldás, ha a csapadéktól és a széltől is óvni akarjuk a teraszt. Napsütés elleni védelemre önmagában nem használható, csak árnyékolóval kiegészítve. Az anyaga felerősíti a hangot, az eső hangosan kopog a tetőn.
Ha csak a napsütés ellen szeretnénk védekezni, a karos textilárnyékoló lehet jó megoldás. A feszített ponyvaszerkezetet az épülethez rögzítik, szabadon álló teraszkialakításoknál alkalmazzák. UV álló, szerkezete motorizálható.
Van lehetőség arra is, hogy a tetőt nyújtsuk meg a terasz fölé, de ebben az esetben az arányokat jól el kell találni. Ez a teraszfedés hatásos védelmet nyújt eső és hó ellen is, viszont télen leárnyékolja a belső teret. A fenti kialakítások mindegyikében ügyelni kell arra, hogy a terasz 2-3%-os lejtést kapjon. Ez biztosítja, hogy a csapadék optimálisan el tudjon folyni.
Költségesebb, de igényes és korszerű megoldást kínálnak a télikertek üvegtetővel, eltolható vagy lamellás falakkal. Hőszigeteléssel kiegészítve teljes értékű lakótérként funkcionálhatnak.
- Milyen burkolatot kapjon a terasz? A teraszburkolatok között tartósság, megjelenés és ár tekintetében nagy különbségek vannak.
Aki azt szeretné, hogy sokáig tartós legyen a terasz felülete anélkül, hogy rendszeresen gondoznia kellene, annak a természetes kőlapokból, greslapokból érdemes választania.
A fából készült teraszburkolat meleg, otthonos légkört teremt. Ha trópusi keményfát választunk puha fák – például douglas fenyő vagy vörösfenyő – helyett, nem kell kompromisszumot kötni a tartósság terén, élettartamuk akár 30 év is lehet. Ide tartozik a teak, a bangkirai vagy a cumaru.
A fafelület idővel elszürkül, a padlólapokon apró repedések jelennek meg. Megfelelő gondossággal késleltethetjük ezeket a folyamatokat:
- impregnálás : véd a gombás fertőzés és a penész ellen, különösen hasznos nedves helyeken
- olajozás: növeli a festék vagy pác tartósságát és csökkenti a repedések kialakulását
- végélek viaszozása: a végrepedések elkerülése érdekében a vágott éleken alkalmazandó
A WPC fából és műanyagból készült kompozit anyag, amely egyesíti mindkettő tulajdonságait: a WPC padlólapok egyrészt nagyon hasonlítanak fa társaikra, másrészt különösen ellenállóak az időjárás viszontagságaival szemben. A fával ellentétben a WPC teraszok nem szürkülnek meg, színük az elején kissé kivilágosodik, majd egyenletes marad. Elég meleg vízzel és terasztisztítóval lemosni őket. Amennyiben a terasz északon van, akkor általában a WPC a jobb megoldás, mert ellenáll a penésznek. Északon lassabban szárad a burkolat és az alépítmény, ezért érdemes olyan anyagot választani, amely nem penészedik. Déli tájolású terasz esetén viszont a természetes fa burkolat a kedvezőbb, mivel a WPC jobban felmelegszik a napfény hatására.
- Végül pedig fontos, hogy növényekkel vegyük körbe a teraszt. Otthonteremtő hatásuk mellett segítenek abban, hogy csökkentsük a beépítendő épületgépészeti berendezések igényét (pl. lombhullató zöldhomlokzat ültetésével a naptérben és a teraszon, páratartalom egyensúly megteremtésével beépített növényzettel). A terasz kivitelezése során újrahasznosított szerkezetek beépítésével csökkenthetjük az újonnan beépítendő szerkezetek mennyiségét, ezáltal az építés ökológiai lábnyomát.
2023. október 31.