A megfelelő telek kiválasztása és megvásárlása után az első izgalmas és jól megfontolandó kérdés: generálkivitelező segítségével vagy önállóan szeretnénk megépíttetni álmaink házát? Nézzük miben különbözik a két építési folyamat!
Generálkivitelezésnél egy választott kivitelezővel kötünk szerződést, amely a terveknek és a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően megépíti a házunkat. A kapcsolattartás itt egyetlen vállalkozásra korlátozódik és egész épületre szóló garanciát kapunk a kivitelezés végén.
Először tekintsük át, hogy a jogszabályi előírás szerint ki vállalhat építőipari generálkivitelezést. A 191/2009. (IX. 15.) Kormányrendelet alapján egy kivitelező akkor vállalhat építőipari tevékenységet Magyarországon, ha:
- szerepel a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara kivitelezői névjegyzékében
- a vállalt tevékenység végzésében közvetlenül részt vesz (saját munkavállalói létszámmal rendelkezik, nem csak alvállalkozókkal készítteti el a munkálatokat)
- rendelkezik megfelelő szakképesítéssel
- építőipari kivitelezés folytatására alkalmas telephelye van (olyan bejegyzett telephely, amely alkalmas építési anyagok és munkaeszközök tárolására és előkészítésére)
A fentiekről könnyen meggyőződhetünk a MKIK és a NAV weboldalán:
https://knyr.mkik.hu/Kivreg/Nyilvantarto/Kereses
https://nav.gov.hu/adatbazisok/adatbleker/afaalanyok/afaalanyok_egyszeru
Generálkivitelezőnktől elvárhatjuk, hogy:
- az építés munkafolyamatait anyagbeszerzéstől a műszaki átadásig összefogja, koordinálja, a menet közben felszínre kerülő kihívásokat megoldja
- az építőipari társszakmák alvállalkozóit szerződtesse, ütemezze és folyamatosan ellenőrizze munkájukat, valamint vállalja értük a garanciát
- kötbérrel garantálja a határidő tartását
- munkájára árgaranciát vállaljon
- felelősségbiztosítást és felelős műszaki vezetést biztosítson az építkezés alatt
- elektronikus naplóban dokumentálja az építési folyamatot
Érdemes bevonni már a tervezési szakaszban, hogy pénztárcakímélő és gyakorlatias tanácsokkal segíthesse a tervezési folyamatot. A különböző építési megoldásoknak más-más az időigénye és a kivitelezési költsége, ezért mindenképpen hasznos, ha generálkivitelezőnk sokéves tapasztalatait is figyelembe vesszük az építészeti tervek elkészítésénél.
A generálkivitelező munkája végeztével jótállási jegyet állít ki az elkészült épületről, amely alapján – épületszerkezet fajtájától függően – 3, 5 ill. 10 éves garancia érvényesíthető a 181/2003. (XI. 5.) Kormányrendelet előírásainak megfelelően. Generálkivitelezésnél tehát egy komplett szolgáltatáscsomagot vásárolunk meg. Az építkezésnek ez a módja minőségében és tartalmában is többletszolgáltatást nyújt, amelynek ára a generálkivitelező által felszámított felár.
Saját szervezésben végzett építkezésnél a megrendelő szerződik minden bevont vállalkozóval, megszervezi, ütemezi, ellenőrzi és dokumentálja a munkálatokat. Leegyszerűsítve annyiban különbözik a fentiektől, hogy minden feladat és kockázat, amely a generálkivitelezőt terhelné, itt az építtetőre száll át, cserébe megspórolható a generálkivitelezői szolgáltatás felára.
Önálló lebonyolítás esetén számolnunk kell azonban néhány felmerülő plusz költséggel is a generálkivitelezéshez képest:
- műszaki ellenőr díja az építkezés teljes időtartamára
- építés-szerelési biztosítás díja káresemények és balesetek fedezetére
- az alapanyagok árának esetleges növekedése megemeli a tervezett költségvetést
- beépítendő anyagok és berendezések helyszínre szállíttatása
- kiszállított anyagok helyszíni átvételének, lerakodásának és deponálásának biztosítása
- zsaluzatok, állványzat, védőkorlátok telepítési, bérleti, ki- és visszaszállítási díja
- geodéziai mérések ütemezése és elkészíttetése
- folyamatos takarítás biztosítása az építkezés ideje alatt utcafronton és telken belül
- tereprendezés és kézi földmunkák időközönkénti elvégzése az építési terület megközelíthetőségének fenntartásához
- keletkező építési és veszélyes hulladékok kezelése, elszállíttatása és bizonylatolása
- mobilkerítés, mobilwc és irodakonténer bérleti díja az építkezés időtartamára
- az új építés kedvezményes 5%-os áfa kulcsa csak generálkivitelezésnél alkalmazható, az egyéni házépítés minden tevékenységét az általános 27%-os áfa terheli
Amint láthatjuk, mindkét építkezési formának megvannak a maga előnyei és hátrányai. Bármelyiket is választjuk, járjunk alaposan utána a lehetőségeknek, hogy igazán jó döntést hozhassunk.
Önálló építésnél a kulcskérdés mindig az, megvan-e a megfelelő szakmai tudásunk és segítő hátterünk, hogy nyugodt szívvel bevállaljuk saját felelősségünkre az építkezést. Generálkivitelezés választásakor pedig a legalapvetőbb feladatunk, hogy körültekintően válasszunk kivitelezőt, mivel ezen építkezés közben már nagyon nehéz változtatni. Mindig referenciák által leinformálható, a szakmában régóta bizonyítottan sikeresen tevékenykedő olyan vállalkozásra bízzuk a feladatot, amely megfelel a generálkivitelezés végzéséhez előírt jogszabályi feltételeknek. Nézzük át részletesen a kapott árajánlatok műszaki tartalmát.
Ma már szerencsére mindannyiunk számára ingyenesen rendelkezésre állnak olyan online adatbázisok, ahol könnyedén és gyorsan utánanézhetünk a kivitelező cégeknek:
- adóalanyok lekérdezése Nav weboldalon (információk a ténylegesen foglalkoztatottak számáról, telephelyekről, adószám érvényességéről)
- köztartozásmentes adózók adatbázisa Nav weboldalon
- megbízható adózók adatbázisa Nav weblapon
- ingyenes céginformáció az e-cegjegyzek.hu weboldalon (cégek alapításának dátuma, tulajdonosi szerkezete, információ végrehajtási eljárásokról)
- Elektronikus Beszámoló Portál (cégek eszközállománya, tartozásai, adózott eredménye több évre visszamenőleg)
- MKIK kivitelezői nyilvántartás (ellenőrizhető a kamarai tagság, a végezhető tevékenységek)
- cégek saját weboldala (megismerhetők a referenciák, szakmai elismerések, cégfilozófia)
Minden leendő építtetőnek azt kívánjuk, találja meg a számára legjobb megoldást, hogy így az építkezés kihívásokkal teli folyamata mindvégig érdekes és örömteli élmény legyen!
2024. január 31.