Hírek

Generálkivitelezés drónok támogatásával

lakóépületek generálkivitelezése
lakóépületek generálkivitelezése

lakóépületek generálkivitelezése

Az agrárium, a katasztrófavédelem és a biztonságtechnikai területek mellett ma már az építőiparban is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a drónmegoldások. Napjainkban egyelőre inkább összetett, nagyszabású projektek esetén alkalmaznak ipari drónokat.

Lássuk milyen feladatokat tesznek egyszerűbbé az építőiparban!

1. Épületszerkezetek ellenőrzése

A nehezen megközelíthető építési területek gyorsan bejárhatók és elemezhetők drónok segítségével. Jelentős idő- és költségmegtakarítás érhető el azáltal, hogy speciális építési munkálatoknál nincs szükség állványzat, emelőplatformok, vagy ipari alpinisták alkalmazására.

2. Felmérések, térképek készítése

A drónok az általuk rögzített képekből a GPS adatokkal együtt úgynevezett pontfelhőket hoznak létre, amelyekkel kimutathatóvá válnak az esetleges tervtől való eltérések, rövid időn belül elvégezhetők földmérési munkák, térfogatmérések. Az ortofotók készítése korábban nagyon költséges szolgáltatás volt, mivel elkészítésükhöz helikopterre vagy repülőre volt szükség. A hagyományos ortofotókból nem generálható 3D modell, illetve pontos domborzati térkép sem.

3. Munkafolyamatok nyomonkövetése

A begyűjtött naprakész és részletes vizuális adatok magasszintű kontrollt tesznek lehetővé az építési projekt felett és a teljes folyamat megőrizhető módon dokumentálásra kerül.

4. Építkezések vizualizálása

A légifelvételek, panorámafelvételek vagy HD-videók nemcsak a kivitelezésben közvetlenül résztvevők számára tesznek lehetővé betekintést az építési folyamatokba. Marketinganyagként is felhasználhatók a leendő vevők és más érdekeltek számára.

5. Szállítási feladatok ellátása

A drónokat alkatrészek vagy szerszámok szállítására is használják, amikor más módon ez nem lehetséges vagy nagyon kockázatos (pl. függőkábelek szállítása függőhidak esetén).

építkezés modern technológiával

építkezés modern technológiával

A korszerű drónok hatótávolsága akár 20 km, repülési ideje 50-60 perc is lehet. Többszáz cikluson keresztül feltölthető akkumulátorral, modern repülésirányító rendszerrel és éjjel is használható komplex kamerarendszerrel rendelkeznek. Az ökölszabály itt is érvényes: minél  fejlettebb az eszköz és a szoftver, annál magasabb a beszerzési ára.

A kamerával rendelkező drónok súlytól és hatótávolságtól függetlenül a regisztrációhoz kötött pilóta nélküli légijárművek kategóriájába tartoznak, ezáltal abban a pillanatban, amikor levegőbe emelkednek, számos jogszabálynak meg kell felelniük. A drónos műveletekre uniós és hazai jogszabályok is vonatkoznak, valamint be kell tartani a személyiségi jogokra és a magánélet tiszteletben tartására vonatkozó előírásokat is.

A hazai alapkövetelményekhez tartozik:

  • a drónok és üzembentartóik hivatalos regisztrációja
  • kompetenciatanúsítvány (A1/A3 esetleg plusz kiegészítő távpilóta vizsga)
  • felelősségbiztosítás
  • engedélyek a művelet elhelyezkedésétől függően (pl. lakott területek felett eseti légtér igénylése)
innovatív generálkivitelezés

innovatív generálkivitelezés

Szakmai előrejelzések szerint az elkövetkezendő években a drónos repülések száma és a drónszolgáltatók iránti kereslet is robbanásszerű növekedésen megy keresztül. Nemzetközi szinten a legnagyobb építőipari generálkivitelezők  nagyszámú drónból és pilótából álló flottát tartanak fenn projektjeik költséghatékony irányításához. Hazánkban várhatóan azok a cégek tudnak ebből a jövőben előnyt kovácsolni, amelyek idejében elkezdik beépíteni ezt az innovációt a mindennapi munkafolyamataikba.

  1. november 11.